Olomouc přišla o dominantu, dvojici komínů na Wolkerově ulici

Bývala sladovna na Wolkerově ulici.
Foto: Jan Procházka / Olomouc.cz
středa 6. května 2015, 07:12 - Text: (caf)

Dvojice komínů bývalé sladovny za železniční zastávkou Nová Ulice už nestojí. Přestože původně měly zůstat součástí nově plánované zástavby, neunesly komíny nedávné změny ve vlastnické struktuře lokality. A musely k zemi, uvádí portál Olomouc.cz

Typické komíny s "čepicemi" někdejší sušírny sladu už nestojí. Tvář této části Olomouce spoluutvářely komíny někdejší sušárny sladu s typickými “čepicemi” od konce devatenáctého století. Když se v roce 2012 celý areál boural, sušírna s komírny zůstala. Dominanta měla být zachována, mluvilo se o jejím využití třeba pro kulturu.

Byty, kanceláře… Taková byla představa společnosti Nová Sladovna o využití rozsáhlé plochy, která vznikla v létě 2012 zbouráním někdejších sladoven a mrazíren na Wolkerově ulici. V první etapě tam vyrostl hotel Ibis, ta další měla následovat v roce 2017. Budova s typickými komíny ale zůstala. Dominantu bude tvořit dál, ujišťovali tehdy developeři politiky i veřejnost.

„Uvažuje se, že objekt zrekonstruujeme a díky velkoprostorovým místnostem z něj může být společensko-kulturní centrum,“ nastínil tehdy plány investora David Sedlář ze společnosti Nová Sladovna. Ještě v únoru tohoto roku ubezpečil, že o využití objektu se stále jedná. O pár dnů později už ale bylo jasno. „Povolení k demolici bylo vydáno 9. března letošního roku,“ sdělila Olomouc.cz mluvčí radnice Radka Štědrá.

Poslední zbytek historie v těchto okamžicích mizí ze světa. Dnes už se Nová Sladovna od komínů distancuje. „Pozemky změnily na konci roku 2013 majitele. Nás už se to netýká,“ řekl Olomouc.cz David Sedlář. Majitelem pozemků je Flora Development, společnost která měla ještě donedávna podobnou vlastnickou strukturu jako Nová Sladovna. Letos v březnu z ní ale tito lidé odešli, v současné době je Flora Development navázaná na stavební firmu Horstav. A právě ta si objednala demolici.

Podle posledních zpráv, které společnost Nová Sladovna pustila do světa, by měla nová čtvrť s převážně bytovou zástavbou vyrůst v lokalitě do roku 2020. Z plánů nezmizelo jen kulturní centrum a komíny. Nepočítá se už ani s lávkou, jež měla překlenout železniční trať. 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.