Zájem o koleje neklesá. Už nyní je obsazeno více než 80 procent lůžek

Ilustrační foto: Archiv Žurnálu UP
úterý 2. srpna 2016, 07:37 - Text: Velena Mazochová

Téměř čtyři tisíce žádostí o ubytování eviduje v těchto dnech Správa kolejí a menz Univerzity Palackého (SKM). Studenti preferují zejména komplexy v Neředíně nebo na Envelopě. V nabídce služeb pro nadcházející akademický rok je pro ně připraveno několik novinek. Ceny kolejného se ale nemění.

Zájem studentů o bydlení na univerzitních kolejích je podle ředitele Josefa Suchánka přibližně stejný jako loni. „Před rokem jsme k 20. červenci obdrželi 3 778 žádostí, letos 3 760. To je pro nás dobrý výsledek, v posledních letech jsme spíš zaznamenávali mírně klesající tendenci,“ uvedl ředitel SKM Josef Suchánek. Jak dodal, koleje preferují tradičně především studenti, kteří nastupují do prvních ročníků.

Nabídka se přitom i letos rozšířila o některé nové služby a vybavení. „Jde například o veřejně přístupnou kopírkou na koleji Bedřicha Václavka nebo rozšíření počtu nápojových automatů, které budou k dispozici od prvního září. Pro volnočasové aktivity byla doplněna posilovna na kolejích Generála Svobody a nová přibyla v Neředíně. Na obou místech a také u kolejí J. L. Fischera byly rozmístěny venkovní šachové sety,“ přiblížil ředitel.

Z celkového počtu pěti ubytovacích komplexů patří k nejatraktivnějším koleje Bedřicha Václavka, Generála Svobody a neředínský areál. SKM má k dispozici téměř pět tisíc lůžek, drtivá většina je určena pro studenty. Průměrně je z nich zaplněno kolem 85 %.

„Volná místa nabízíme průběžně. Je ale třeba zdůraznit, že například volné lůžko v jednolůžkovém pokoji znamená něco zcela jiného, než v třílůžkovém. Z hlediska statistiky ´obsazenosti´ je to totéž, ale z pohledu studentů jde v prvním případě o nedostatkové zboží, kde poptávka převyšuje nabídku, druhý případ je opačný. Volné pokoje pak můžeme spočítat na prstech jedné ruky. Všechny tyto ukazatele jsou navíc dynamické a v průběhu akademického roku se mění,“ upozornil Josef Suchánek.

Kolejní objekty procházejí podle jeho informací téměř nepřetržitou modernizací. V posledních několika letech se týkala zejména zateplení budov nebo vybudování bezbariérových pokojů. „Rekonstruovali jsme také některá sociální zařízení, na kolejích Generála Svobody jsme vybudovali novou snídaňovou výdejnu a postupně rozšiřujeme sítě wifi – nejnověji ji budeme zprovozňovat na dvou kolejních budovách v Neředíně.“

Zatím poslední zvýšení kolejného proběhlo na začátku akademického roku 2014/2015, další se zatím neočekává. Cena lůžka se pohybuje od 68 do 114 korun za den.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.