Vrcholí přípravy na velké Absolventské setkání Univerzity Palackého

Absolventi se sejdou v září v Olomouci!
Foto: Archiv Žurnál UP
úterý 5. července 2016, 07:17 - Text: (red)

Na univerzitě finišují přípravy na historicky největší setkání absolventů. Uskuteční se 9. a 10. září. Bude se konat se v souvislosti se sedmdesátým výročím znovuobnovení Univerzity Palackého. Během té doby absolvovalo některou z jejích osmi fakult téměř 120 tisíc posluchačů.

Sraz je určen absolventům všech forem studia. Kdokoliv z nich se může nezávazně registrovat na webu absolventi.upol.cz, kde najde rovněž podrobné informace. „Jsme si jisti, že se bude jednat o akci, která svým rozsahem a skladbou návštěvníků dalece přesáhne hranice nejen kraje, ale i České republiky. Na základě našich databází jsme v tuto chvíli oslovili poštou či e-mailem na dvacet tisíc absolventů u nás a stovky dalších v zahraničí, z nichž již mnozí svou účast potvrdili,“ řekl Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy. Stovky dalších absolventů se v Olomouci objeví v souvislosti se zlatými a stříbrnými promocemi na filozofické, přírodovědecké a pedagogické fakultě a na fakultě tělesné kultury, které proběhnou v souběžném termínu. Univerzita proto zarezervovala více než 4000 lůžek na univerzitních kolejích a v olomouckých hotelích.

Univerzita, město i kraj

Vzhledem k rozsahu a významu akce spolupracuje úzce univerzita jak s městem Olomouc, tak s Olomouckým krajem, jejichž záštitu Absolventské setkání rovněž získalo. „Záštita je logickým vyústěním dobré spolupráce kraje a Univerzity Palackého. Olomoucký kraj s univerzitou dlouhodobě participuje na rozvíjení spolupráce se svými partnerskými regiony. V létě se například za finanční podpory hejtmanství zúčastní pět ázerbájdžánských studentů Letní školy slovanských studií při Univerzitě Palackého. Každoročně z rozpočtu rovněž přispíváme na mezinárodní aktivity olomoucké alma mater prostřednictvím dotačního titulu Podpora rozvoje zahraničních vztahů, na sportovní akce regionálního významu či na zvýšení uplatnitelnosti studentů a absolventů na trhu práce. Letošní podzimní setkání má naši podporu také z pohledu rozvoje cestovního ruchu,“ podotkl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

Desítky bodů programu pro každého

„Program setkání je koncipován tak, aby se během úvodního dne a společenského večera mohli absolventi v neformální atmosféře setkat s představiteli domovských kateder a fakult, především však spolu navzájem,“ upřesňuje program setkání jeho koordinátorka Eva Blažková a dodává: „Sobotní odpoledne a večer budou věnovány programu v režii UP. Bude zahrnovat hudební vystoupení našich absolventů, filmové projekce, den otevřených dveří ve vybraných univerzitních zařízeních a další doprovodné akce, jež zajistí Pevnost poznání a projekt Zaparkuj.“ Na Výstavišti Flora vystoupí například Leona Machálková nebo Jiří Pavlica s Hradišťanem, v Redutě Moravské filharmonie se představí Emil Viklický a další koncertní vystoupení proběhnou na Horním náměstí. Dílčí akce pak budou ve Smetanových sadech, v kině Metropol, v olomouckých klubech a muzeích nebo v Parkánových zahradách univerzity. „Termín setkání jsme navíc zvolili tak, aby se překrýval s termínem Dnů evropského dědictví, tradiční akcí, která návštěvníkům otevírá olomoucké památky,“ doplnila Eva Blažková.  A organizátorům přeje i náhoda. „Obrátili se na nás naši absolventi, pán je lékař, manželka absolvovala pedagogickou fakultu, kteří zrovna 10. září slaví zlatou svatbu. Rádi bychom toto výročí oslavili s nimi právě na Absolventském setkání,“ řekla Eva Blažková.

Štreit, Železný, Suková i Pomahač  

Pozvánky obdrželi také absolventi Univerzity Palackého, kteří dosáhli významných úspěchů ve svých oborech i mimo ně. Na jednom místě se tak možná sejdou plastický chirurg Bohdan Pomahač, tenistka Helena Suková, moderátor Jakub Železný, fotograf Jindřich Štreit či emeritní rektor Josef Jařab. „Zajímavostí je i to, že většina z námi pozvaných vystupujících je rovněž našimi bývalými posluchači. Mezi naše absolventy totiž patří Emil Viklický, Leona Machálková i Jiří Pavlica,“ upřesnil prorektor Bilík. Sedm desítek neméně význačných absolventů napříč obory, fakultami i ročníky bude navíc slavnostně oceněno za svou práci z rukou rektora Jaroslava Millera. „Pevně věřím, že se v září sejdou nejen oni, ale i tisíce dalších lidí, kteří svůj život a vzdělání neodmyslitelně spojili s naší alma mater a rádi si alespoň na chvíli připomenou všechny krásy Olomouce jako univerzitního města, které u nás nemá obdoby,“ zve na setkání rektor Miller.

Eva Blažková doplňuje několik čísel. „Jen do zahraničí jsme poslali na tři stovky pozvánek, tisícovka lidí se už k setkání přihlásila na Facebooku, další tisícovka je registrována na webu. Sto padesát zájemců si rezervovalo lístky na koncert Emila Viklického, pět tisíc absolventů se už zaregistrovalo do našeho Klubu absolventů UP. Abychom absolventům poskytli veškerý potřebný servis, připravili jsme po celém městě jedenáct míst, kde se budou moct registrovat a dozví se i potřebné informace. S tím vším nám budou pomáhat desítky studentů UP,“ vypočítává organizátorka.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.