V Krakově se řešil budoucí vývoj populárně-vědecké kinematografie. Nechyběl u toho ani Academia Film Olomouc

AFO a Olomouc společně v Krakově.
Foto: Archiv AFO
úterý 7. června 2016, 12:51 - Text: Ondřej Čížek

Mezinárodní festival Univerzity Palackého Academia Film Olomouc už podruhé spojil síly s Krakovským filmovým festivalem a jeho vědeckou sekcí DOC+SCIENCE. Cílem bylo zjistit, jak si populárně-vědecká kinematografie stojí ve střední Evropě.     

Shrnout možnosti získání finančních prostředků, získat komplexní přehled v distribučních možnostech a vůbec naplno pomoci celé řadě nadějných filmařů dotáhnout výrobu vlastních populárně-vědeckých snímků do zdárného konce, to vše bylo cílem setkání. Zástupci festivalu Academia Film Olomouc i letos díky své networkingové platformě Camp 4Science navázali na plnohodnotnou spolupráci s Krakovským filmovým festivalem. Během rozsáhlého konferenčního programu na přelomu května a června představili současnost a především možnou budoucnost populárně vědeckých filmů.

„Na AFO chceme i nadále uvádět to nejlepší, co současná populárně-vědecká kinematografie nabízí, zároveň si ale uvědomujeme, že musíme dávat impulsy do budoucna.  Chceme především ve středoevropském regionu podnítit realizace nových snímků a stát u jejich zrodu. Spolupráce na programu tak renomovaného festivalu s téměř šedesátiletou tradicí nám k tomu dává skvělou příležitost. Navíc tu máme jedinečnou možnost představit jak AFO a Univerzitu Palackého, tak i samotnou Olomouc, která je ostatně s Krakovem ve vzájemném partnerství,“ přibližuje ředitel festivalu AFO Matěj Dostálek, jenž zároveň stojí v čele Centra popularizace vědy a výzkumu Přírodovědecké fakulty UP. 

Výsledkem spolupráce se stala část programu polského festivalu, na níž mj. vystoupila dramaturgyně zavedeného festivalu Pariscience Christine Reisen, dále Jonathan Williams z BBC Earth nebo český tvůrčí tandem Zdeněk Holý a Radim Procházka, který už na AFO 2014 s dokumentem Čí je moje dítě dosáhl na Cenu RWE za nejlepší český populárně-vědecký film. AFO v Polsku nakonec představilo i výpravnou podívanou Divoká Afrika 3D, která na dubnovém 51. ročníku festivalu získala Cenu diváků.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.