UPsolvent Martin Povejšil: Roky v Olomouci mi otevřely svět

Absolvent Univerzity Palackého Martin Povejšil.
Foto: Ivana Pustějovská
sobota 9. dubna 2016, 07:19 - Text: Ivana Pustějovská

„Je to jeden z nejúspěšnějších českých diplomatů v moderních dějinách země,“ těmito slovy uvedl prorektor Univerzity Palackého Petr Bilík dalšího z hostů cyklu přednášek významných absolventů UPsolvent. Z Bruselu do Olomouce se přijel podělit o své profesní zkušenosti Martin Povejšil, velvyslanec, vedoucí Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii.

Martin Povejšil je absolventem Filozofické fakulty UP, vystudoval moderní filologii – angličtinu a španělštinu. A právě na léta prožitá v Olomouci ve svém vystoupení zavzpomínal. „Zdejší prostředí nebylo tak morálně zdevastované jako na filozofických fakultách v Praze a v Brně. Řada učitelů nám otevírala prostor k vlastnímu přemýšlení,“ řekl. Zmínil hned několik jmen, kterých si vážil a stálé váží. Byli mezi nimi i dva muži v publiku – profesoři Josef Jařab a Jiří Černý.

Martin Povejšil odešel z Olomouce v roce 1986 po absolvování školy. Po řadě peripetií, kdy nemohl najít práci, se věnoval překládání. Zlom v jeho životě přišel v listopadu 1989. Po změně režimu se totiž rozhodl vstoupit do státní služby a pomoci budovat zahraniční politiku demokratického státu. Na přednášce se zamýšlel i nad tím, nakolik ho škola vybavila na jeho dnešní práci diplomata. „Roky v Olomouci mi pomohly lidsky i metodicky, otevřely mi svět. Studium mi rozšířilo erudici. Na vše mě ale samozřejmě připravit nemohlo. To ani nebylo možné.“   

Nynější vedoucí našeho zastoupení v Bruselu má za sebou úspěšnou diplomatickou kariéru. Působil mimo jiné jako velvyslanec v Chile, reprezentoval naši zemi i ve Španělsku a Andoře a má za sebou i post velvyslance při NATO. Sám o sobě říká, že jednou z jeho silných stránek je univerzalita. „Jsem nasaditelný na jakoukoli práci,“ dodal s úsměvem.  Na přednášce byla řeč i o aktuálních politických tématech, publikum se ptalo například na to, jak je vnímána ČR v Bruselu nebo na migrační politiku Evropské unie.

Přednáškový cyklus významných absolventů UPsolvent byl zahájen na podzim 2014 a dosud se v něm představili novinář Jakub Železný, lékař Radomír Maráček a fotograf Vladimír Birgus.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.