Sportovní den univerzity předpověď počasí nezkazila

Fotogalerie: Akademik sport centrum, M. Višňa, O. Blahoušek a další organizátoři aktivit
Čtvrtek 9. květen 2024, 15:25 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Aktivně, sportováním, turistikou či hrou v šach strávily stovky zaměstnanců a zaměstnankyň i studujících úterý 7. května, na které připadl letošní Sportovní den Univerzity Palackého. Vybírat mohli z indoorových i outdoorových aktivit připravených univerzitním Akademik sport centrem, ale i dalšími součástmi univerzity či samotnými studenty.

Kapacity všech nabízených disciplín se v předchozích týdnech rychle plnily a od jedné z nejvyšších účastí posledních let neodradila sportovce a sportovkyně ani původně pošmourná předpověď počasí.

Tradičně bohatá nabídka ASC

Za poslední roky největší zájem zaznamenalo Akademik sport centrum UP (ASC), v průběhu registrací tak k desítkám nabízených sportovních aktivit přibývaly další. Pracující i studující na UP měli možnost zapojit se do individuálních i kolektivních sportovních aktivit od jógy přes lukostřelbu až po turnaje ve volejbalu či florbalu. Zájem byl i o netradiční hry, jako je třeba kin-ball.

„V souhrnu jsme měli na denní nabídku 731 rezervací, naštěstí se nevyplnila předpověď a nepršelo nám. Další hry a zábava pro všechny generace pak byly součástí tradičního odpoledního posezení v areálu Sportovní haly UP, kde hrála živá hudba a losovaly se ceny pro účastníky sportovního dne,“ doplnila za ASC Martina Štanclová.

Šachový turnaj odstartoval děkan

Druhý ročník šachového turnaje pro všechny pracující či studující na UP připravili studenti ve spolupráci s šachovým klubem SC A64 Olomouc a přírodovědeckou fakultou. Ve fakultní aule přivítal 65 šachistů a šachistek děkan Martin Kubala.

„Od začátku do konce vládla na turnaji pohodová atmosféra. Všem účastníkům, bez kterých by se tento turnaj nekonal, ale také rozhodčím Richardu Biolkovi a Janě Obšivačové, kteří nejen zajistili plynulý průběh her, ale také veškerý šachový materiál, patří velké díky. Vděčni jsme také přírodovědecké fakultě za poskytnutí prostor a občerstvení a stejně tak dalším podporovatelům turnaje,“ uvedl za organizátory Filippos Georgiadis.

Ve fakultní aule proběhlo odpoledne také vyhlášení vítězů. Na prvním místě se umístil student přírodovědecké a pedagogické fakulty Matěj Kupsa, druhé místo obsadil Vít Holásek z filozofické fakulty a pomyslný bronz si odnesl přírodovědec Patrik Richvalský.

Maraton pod tři hodiny

Více než padesátka běžců a běžkyň nastoupila v úterý ráno ve Smetanových sadech za jezírkem k běžeckému memoriálu Jiřího Hronka. Devátý ročník běhu olomouckými parky tradičně pořádala katedra informatiky Přírodovědecké fakulty UP a startovné bylo pro všechny pracující í studující na univerzitě zdarma. Účastníci si mohli vybrat trať od 5 po maratonských 42,195 kilometru, které jako jediný uběhl pod tři hodiny (čas 02:55:52) Jakub Koníček z katedry geoinformatiky. Podrobné výsledky, fotogalerie a propozice závodu jsou jako inspirace do dalšího ročníku k nalezení na webu memoriálu.

Procházka na Svatý Kopeček

Příznivci pěší turistiky se během Sportovního dne UP mohli vydat na vycházku z Hluboček-Mariánského Údolí na Svatý Kopeček. Ochlazením a možností deště, který slibovaly některé předpovědi počasí, se nenechalo odradit 23 studujících a pracujících na UP. „A udělali dobře, užili jsme si příjemnou procházku s trochou lesa, trochou výhledů i trochou historie, protože jsem se snažil účastníkům něco málo o některých místech říci. Zastavili jsme se například u hornické kapličky v Mariánském Údolí, u desky připomínající knížete Jana II. z Lichtenštejna u zdiměřské hájovny nebo na Wolkerově vyhlídce na Svatém Kopečku. No a kapky vody, které na nás spadly, bychom za celý den spočítali na prstech jedné ruky,“ přiblížil Martin Višňa z oddělení komunikace, který vycházku připravil.

Fotbalový turnaj o pohár děkana

Téměř dvojnásobnou účast oproti předchozím ročníkům zaznamenala filozofická fakulta na své již tradiční fotbalové soutěži kateder. O pohár děkana FF UP se v 11 týmech utkalo 135 hráčů a hráček. Družstva složily katedry politologie a evropských studií, sociologie, andragogiky a kulturní antropologie, mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky, divadelních a filmových studií, bohemistiky, filozofie, psychologie, germanistiky i Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových. Dokonce dva týmy reprezentovaly katedru historie.

„Vyzvali jsme katedry k účasti s dostatečným předstihem a zvolili novou hrací plochu na fotbalovém hřišti FK Slavonín, tak obrovská účast nás přesto příjemně překvapila. O turnaj projevili velký zájem také diváci, kteří pomohli vytvořit napínavou atmosféru až do samotného finále turnaje,“ ocenil fakultní sportovní reprezentaci děkan Jan Stejskal, jehož pohár letos získala katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky. Podrobné výsledky jsou vypsány na Facebooku fakulty.

Soutěž pro další sportující

Řada zaměstnanců a zaměstnankyň zvolila na úterý 7. května svůj vlastní program. Ještě do pondělí 13. května mohou na e-mail sportovniden@upol.cz poslat foto z jejich sportovního zážitku s krátkým popisem a počtem univerzitních účastníků a budou zařazeni do slosování o univerzitní termosku.

Sportovní den pro své pracující i studující pořádá Univerzita Palackého tradičně v květnu. Na program předchozích ročníků od roku 2017 včetně fotogalerií se můžete podívat na webu, dokumentace aktuálního ročníku na něm přibude v nadcházejících dnech.