Olomouc klade druhou vlnu Stolpersteinů

Stolpersteiny, Kameny zmizelých.
Foto: Petr Bílek
pondělí 29. října 2012, 17:15 - Text: (kac, nak)

Město Olomouc spolu s židovskou obcí vzdává hold olomouckým obětem holocaustu. Dnes a zítra pokládá druhou vlnu Stolpersteinů neboli Kamenů zmizelých. Jedná se o betonové kostky s památečním nápisem na měděné destičce.

„Kameny připomínají naše spoluobčany, kteří byli zavražděni ve druhé světové válce. Kladou se před domy, v nichž bydleli a odkud byli deportováni do koncentračních táborů,“ uvedl Petr Papoušek, předseda Židovské obce Olomouc. V Olomouci může být položeno celkem dva a půl tisíce kamenů.

Do dospělosti nevěděl, že je žid

Prvním letos položeným se stal stolperstein pro Yellu Kubálkovou, která se do Olomouce přistěhovala s manželem Antonínem. Během války nastrojili fingovaný rozvod. Ten měl zachránit syna Petra Kubálka, současného člena židovské obce, před deportací kvůli smíšenému původu.

Pokládání kamene se jménem umocňoval samotný životní příběh této židovské ženy a tři dopisy synovi Petru Kubálkovi. „Až do dospělosti jsem nevěděl, že mám židovský původ. Teď dávám dohromady útržky, které jsem někdy zaslechl,“ poznamenal Kubálek.

Rozvodem začal být Kubálek považován za žida, k čemuž by pravděpodobně nedošlo, kdyby se manželé nerozešli. „Proto musel být po zbytek války ukrýván. Zajímavostí je, že určitý čas strávil u rodiny režisérky Věry Chytilové,“ vysvětlil Tomáš Hrbek z představenstva židovské obce.

Přišla i vnučka

Na dnešní pokládání Stolpersteinů se dostavila i Helga Smékalová (na snímku), vnučka Heleny Deutschové. Její babička opustila Olomouc v jednom z prvních transportů do Baranoviči, kde byli všichni postříleni. Stejný osud potkal i Jindřicha Stárka, který dobrovolně doprovodil sestru do transportu do Malého Trostince. Psal se rok 1942 a pravda o vyhlazovacích táborech ještě nebyla známa.

Z řady podobných smutných příběhů vystupuje svým scénářem odlišná historie manželů Engelmannových, kteří se do Olomouce přestěhovali z Vídně po anšlusu Rakouska. Když v březnu 1939 napochodovaly do Olomouce první jednotky Wehrmachtu, spáchali společně sebevraždu.

Letos přibudou také dva stolpersteiny za posledního olomouckého rabína Bertholda Oppenheima a jeho manželku.

Projekt pochází z roku 1993 od německého vytvarníka Guntera Demniga. Své první Stolpersteiny (obrazně kameny, o které se má zakopávat) vsadil do dlažby v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně. Jde o menší betonové kostky, které se vkládají do chodníků před domy, jejichž obyvatelé zahynuli v nacistických koncentračních táborech. V uplynulém roce jich město Olomouc položilo 31, nyní přibude 42 dalších.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.