Vědci využijí dálnice pro ochranu přírody. Pomůže jim kokrhel

Rostlina kokrhel má pomoci zvýšit druhovou pestrost zelených ploch podél silnic.
Foto: Jan Mládek
úterý 3. listopadu 2015, 15:00 - Text: Martina Šaradínová

Dálnice a rychlostní komunikace, respektive zelené plochy podél nich, mohou podle odborníků z přírodovědecké fakulty hrát pozitivní roli v ochraně přírody. A to v případě, že se podaří zvýšit druhovou rozmanitost těchto porostů a tím vytvořit zázemí pro motýly a další druhy bezobratlých. Pomoct by v tom mohla poloparazitická rostlina kokrhel, díky níž se také sníží náklady na údržbu ploch.

„Dálnice a komunikace vůbec považuje veřejnost z hlediska dopadu na životní prostředí za problematické. Paradoxně ale takové v některých ohledech být nemusejí. Zelené plochy podél silnic totiž mají velký potenciál pro uchování biodiverzity bezobratlých a rostlin v kulturní krajině. Kupodivu to nemusí být vůbec složité ani drahé, naopak. Jde jen o to, změnit pohled na komunikace a využít jejich potenciál,“ uvedl Tomáš Kuras z katedry ekologie a životního prostředí.

Rychlostní silnice a dálnice obvykle lemují zelené pásy. Ty jsou ale většinou osety druhově chudou směsí rostlin s převahou trav, které mezi sebe nepustí kvetoucí byliny a nenabízejí ani vhodné podmínky pro hmyz.

„Vybrali jsme deset lokalit v Čechách a na Moravě, na nichž vysejeme kokrhel a stávající druhově chudé travnaté porosty proměníme v kvetoucí. Kokrhel totiž parazituje na trávách, které oslabuje. Tím vzniká prostor pro rozšíření bylin, a ty zase poskytují zázemí motýlům a jinému hmyzu,“ přiblížil záměr vedoucí výzkumného týmu Jan Mládek. Na vybraných místech již ekologové provedli záznam výskytu motýlů, kteří jsou vhodnou indikační skupinou, a v listopadu vysejí na polovině každé lokality kokrhel.

„Kvetoucí svahy podél komunikací budou vypadat pěkně a současně pomůžeme ohroženým druhům. To je pro nás velmi významné. Uvědomme si, že za poslední století z české krajiny nadobro zmizelo přibližně 3.000 druhů hmyzu. Změna bude mít přínos i pro správce těchto ploch. Trávníky s kokrhelem se nemusejí tak často sekat, jejich údržba tak vyjde levněji,“ vysvětlil Kuras.

Olomoučtí vědci se problematice věnují v projektu Technologické agentury ČR. Síly spojili s Mendelovou univerzitou v Brně, nezávislou projektovou kanceláří pro dopravní a inženýrské stavby HBH Projekt a českou pobočkou dánské firmy DLF-Trifolium, která je významným světovým producentem osiva trav a jetelovin. Projekt potrvá do května 2019. Jeho rozpočet činí zhruba 14 milionů korun, z toho 11 milionů korun je státní dotace. Navržený postup odborníci ověří na již zatravněných plochách i na nově budovaných úsecích, kde se semena kokrhele přidají do speciálně připravených osevních směsí spolu s živnými rostlinami motýlů, jako jsou například chrpy, šalvěje nebo jetele.

 

 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.