Na přírodovědecké fakultě promovali první magistři z anglického studia

Magisterský obor International Development Studies má první tři absolventy.
Foto: Martina Karásková
sobota 3. září 2016, 08:19 - Text: Martin Schlossarek, Martina Šaradínová

Tři novopečení magistři z anglicky vyučovaného oboru International Development Studies si na konci srpna převzali v aule přírodovědecké fakulty certifikáty, které je opravňují používat vysokoškolský titul. Jedná se o vůbec první absolventy tohoto oboru. Na půdě fakulty se slavnostní akt promoce premiérově odehrál v anglickém jazyce.

Podle Elizabeth Pellecer Rivery byla cesta k získání diplomu dlouhá a vyčerpávající. "Začínalo nás šest, v řádném termínu jsme studium zakončili jen tři," dokumentovala náročnost studia. Čerstvá absolventka se před návratem do rodné Guatemaly chystá na několikatýdenní cestování po Evropě, teprve pak si začne hledat zaměstnání. Naopak jihoafričanka Xanani Baloyi plánuje odlet domů dříve. Spěchá totiž na pracovní pohovor do redakce prestižního BRICS Journalu, který je navázaný na johannesburgskou pobočku NDB (New Development Bank). NDB je rozvojová banka založená Brazílií, Ruskem, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou. Třetí absolvent, Samuel Odei, bude pokračovat v doktorském studiu na jiné univerzitě.

"Studijní obor International Development Studies je pro katedru rozvojových studií velmi důležitý. Jak pro učitele, tak i pro studenty českého programu Mezinárodní rozvojová studia, protože tak můžeme být v přímém kontaktu a dialogu s lidmi z takzvaného rozvojového světa," řekl vedoucí katedry Pavel Nováček, jenž si pochvaloval výbornou organizaci promoce ze strany studijního oddělení. Po skončení oficiálního programu pokračovala akce neformálním rautem a fotografováním, a to za účasti studentů, jejich přátel a rodinných příslušníků a některých pracovníků katedry, děkanátu a studijního oddělení.

Obor International Development Studies byl poprvé otevřen v roce 2014, kdy ke studiu nastoupila první skupina studentů. Od té doby do lavic zasedli nebo od září 2016 zasednou mimo jiné studenti z Nigérie, Srí Lanky, Francie, Ghany nebo Zambie. Cílem oboru je připravovat pro budoucí kariéru profesionály v oblasti rozvojové politiky.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.