Studenti práv se zapojili do výzkumu britské doktorandky. Skládali diamant

Studenti práv spolu s Rachel Dunn (vlevo) zkoušeli skládat diamant i ve výuce.
Foto: Eva Hrudníková
neděle 6. března 2016, 08:00 - Text: Eva Hrudníková

Pro data ke své vědecké práci si přijela na Právnickou fakultu Univerzity Palackého Rachel Dunn. Doktorandka z Northumbria University v Newcastle se zajímala o praktické dovednosti, které studenti získávají v právních klinikách. Do výzkumu se zapojila zhruba dvacítka posluchačů práv.

Právní klinika je způsob vzdělávání, kdy studenti pod dohledem zkušených praktiků řeší konkrétní případy klientů. Rachel Dunn ve svém výzkumu zjišťuje, zda právě práce v klinikách dá studentům skutečně to, co potřebují pro budoucí právnické povolání. „Před Olomoucí jsem navštívila za stejným účelem univerzitu ve Varšavě. Podklady mám nashromážděné, teď mě čeká jejich zpracovávání a srovnávání,“ řekla Britka. Olomouckou fakultu si vybrala hned z několika důvodů. Mimo jiné proto, že je mezi školami silná partnerská vazba. Dalším důvodem je podle Dunn špičková úroveň klinického právního vzdělávání.

Ke sběru podkladů Britka používá interaktivní metodu nazvanou Diamant. „Se studenty se mi velmi dobře pracovalo. Když poznali, že tato metoda je v podstatě hra, můj výzkum je pak bavil,“ zhodnotila Dunn. K Diamantu ji přivedla školitelka jejího doktorandského studia. Ve Velké Británii se tato metoda používá na školách velmi často. Podstata je v tom, že respondenti zaplňují kartičkami políčka, která jsou poskládaná ve tvaru připomínajícím vybroušený diamant. Rachel Dunn pracuje se šestnácti kartičkami. Na jedenácti jsou napsané konkrétní dovednosti jako asertivita, empatie či trpělivost, zbylých pět je čistých. Tam doplňují názvy dovedností sami studenti. „Jednotlivé kartičky pak respondenti skládají podle důležitosti do tvaru diamantu. Rachel nechala studenty pracovat ve skupinkách. Zajímaly ji i názorové střety při samotném skládání. Vše si natáčela,“ upřesnila Lucia Valentová z Centra pro klinické a právní vzdělávání.

Během týdenního pobytu stihla Rachel Dunn nejen pracovat na svém výzkumu, ale i učit nebo se účastnila školení studentů před březnovým otevřením právní kliniky.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.