Splnil si sen. Letí studovat práva do Soulu

Jan Borunský s dopisem o přijetí ke studijnímu pobytu v Jižní Koreji.
Foto: Eva Hrudníková
neděle 3. ledna 2016, 08:00 - Text: Eva Hrudníková

Student Právnické fakulty Univerzity Palackého je důkazem, že když po něčem moc toužíte a jdete si za tím, dokážete to! Janu Borunskému stačil k naplnění snu necelý rok. Letní semestr stráví na univerzitě vzdálené od své alma mater přes osm tisíc kilometrů – na Hankuk University of Foreign Studies v Soulu. Jeho úsilí podpořila, a to i udělením mimořádného stipendia, právnická fakulta.

„Jde o zcela výjimečnou událost. Poprvé budeme našeho posluchače vysílat na jednosemestrální studijní pobyt do Asie. Studenti práv mívají zájem o letní školy, ale podporu pro celý semestr na asijské univerzitě jsme řešili poprvé,“ řekla Radana Kuncová ze zahraničního oddělení právnické fakulty.

Poprvé začal Jan Borunský uvažovat o studiu na asijské univerzitě loni v únoru. Jako turista se tehdy se svým bratrem podíval do Pekingu. „Setkal jsem se tam s několika evropskými studenty. Velice mě překvapilo, jak vysokou úroveň vzdělání tamní univerzity nabízejí. Hned po návratu jsem se zajímal o studium na tomto kontinentu,“ vysvětlil posluchač 4. ročníku oboru Právo a právní věda. Při výběru asijské univerzity pro něj byla prioritou kvalita právnických předmětů. „Důraz jsem kladl především na předměty zaměřené na mezinárodní právo veřejné. Soulská univerzita je navíc partnerskou školou naší univerzity, odpadá tedy placení školného,“ řekl Borunský.

Přiznává, že významnou roli v naplnění jeho snu sehrálo zahraniční oddělení fakulty. „Od počátku mě podporovali. Spolupráce byla vynikající. Pomohli mi s přípravou dokumentů, žádostí a veškerých náležitostí. Udělení stipendia pak byl příjemný bonus,“ zhodnotil rodák z Opavy. Po několikaúrovňovém schvalování žádosti, uhradí stipendijní fond právnické fakulty zhruba 80 procent nákladů na jeho pobyt.

Dopis o přijetí ke studiu na Hankuk University dostal Jan Borunský v polovině listopadu. Teď mu zbývá splnit si studijní povinnosti v Olomouci, vyzvednout vízum a může začít balit kufry. Do Soulu odlétá 23. února. „Nemám žádná přehnaná očekávání. Jsem si ale jistý, že studium v Jižní Koreji mi umožní další akademický a později i profesní růst,“ dodal. Do Česka se vrátí v druhé polovině června.

Hankuk University v Soulu patří mezi přední asijské univerzity a bývá pravidelně řazená mezi nejlepší v Jižní Koreji. V roce 2013 se umístila jako sedmá nejlepší univerzita v Asii mezi školami bez lékařské fakulty. Univerzita Palackého patří mezi její partnerské školy. Do Jižní Koreje se už podívali například posluchači z filozofické fakulty.

V loňském roce díky podpoře stipendijního fondu právnické fakulty vycestovalo 28 studentů na stáž a jeden na studijní pobyt.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.