Právnickou fakultu zdobí plakáty plné soudních rozhodnutí

Odborné porotě se nejvíc líbil plakát Jitky Kubínové a Evy Vařechové.
Foto: Eva Hrudníková
úterý 10. května 2016, 07:00 - Text: Eva Hrudníková

O tom, že i právo může mít zajímavou grafickou podobu, se mohou přesvědčit všichni, kdo zavítají v těchto dnech na olomouckou právnickou fakultu. Předsálí auly zdobí 99 plakátů formátu A2, které přibližují významné judikáty z práva životního prostředí. Autory jsou studenti 4. ročníku.

Všechna výtvarná díla vznikla jako jedna ze zápočtových podmínek předmětu Právo životního prostředí 2. „Úkolem studentů bylo vybrat důležitý judikát, který se vztahuje k tématům probíraným ve výuce. Navíc mělo jít o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, Nejvyššího soudu, Ústavního soudu nebo evropských soudů. Zpracování už bylo na studentech,“ řekla Veronika Tomoszková, která předmět vyučuje.

Spolu s kolegou Ondřejem Víchou vybírali nejzdařilejší plakát po odborné stránce. Zvítězila u nich práce Jitky Kubínové a Evy Vařechové, které zpracovaly sedm let starý judikát Nejvyššího správního soudu týkající se nesouhlasu veřejnosti se stavbou větrných elektráren. „Vybrané soudní rozhodnutí nám přišlo ideální pro grafické ztvárnění. Nápad vyučujících na tvorbu plakátů nás překvapil, ale zároveň se nám líbil. Byla to zábava,“ řekla studentka Jitka Kubínová. Se svou týmovou kolegyní se shodly, že z vítězství mají radost, ale nečekaly ho. „Konkurence byla totiž velmi silná,“ dodala Eva Vařechová. Obě za vítězství získaly od fakulty poukázky do specializovaného právního knihkupectví Leges.

Vedle cen odborné poroty se vyhlašovala i tři výtvarná díla, která zaujala samotné studenty. Ti hlasovali přímo v předsálí auly v den instalace plakátů. Nejvíce hlasů získala práce Elišky Rejhové a Kateřiny Térové, druhé místo posluchači práv přiřkli Jitce Langové s Tomášem Jankem, třetí skončil plakát Davida Kroupy a Jakuba Schneidera.

Výsledky soutěže

Cena odborné poroty

1. Jitka Kubínová, Eva Vařechová

Cena studentů (rozhodovalo hlasování)

1. Eliška Rejhová, Kateřina Térová

2. Jitka Langová, Tomáš Janek

3. David Kroupa, Jakub Schneider

A proč vyučující zvolili netradiční formu podmínky zápočtu? „Studenti samozřejmě mohli psát běžné seminární práce, které by mi ležely v šuplíku, a nikdo by o nich nic nevěděl. Tak vznikla informační kampaň, kdy se studenti čtvrtého ročníku dělí o poznatky s ostatními studenty napříč ročníky i studijními programy,“ vysvětlila Tomoszková.

Výstava plakátů bude v předsálí auly k vidění zhruba do poloviny května. „Po dohodě s vedením fakulty zřejmě necháme vybraná díla zarámovat a mohla by zdobit například chodby fakulty,“ naznačila Veronika Tomoszková.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.