Internetové Iurium: Píšeme o právu, ale nejen pro právníky

Na Iuriu si můžete přečíst například rozhovor s profesorkou Milanou Hrušákovou.
Foto: www.iurium.cz
úterý 16. února 2016, 08:00 - Text: Eva Hrudníková

Rozhovory s předními odborníky, legislativní novinky, vědecké příspěvky, monitoring klíčových soudních rozhodnutí, ale i texty vyvracející právní mýty. Tohle všechno aktuálně, zajímavě, přehledně a hlavně na jednom místě. Tak vypadá nový portál www.iurium.cz. Od poloviny února ho spustil spolek studentů Nugis Finem při Právnické fakultě Univerzity Palackého.

„Nápad se zrodil před docela dlouhou dobou, teď jenom uzrál. Chtěli jsme jako spolek kvůli naší popularizační činnosti psát články pro veřejnost. Původně jsme zvažovali jen blog,“ říká prezident Nugis Finem John Gealfow. Pak ale přibývalo nápadů, o čem psát, a hledala se jiná cesta. „V Brně fungoval podle mě velmi dobře server Law Portal, na který psali studenti odborné články. V době svého největšího rozmachu se tam objevovaly i tři články týdně. S jeho zakladatelem se znám a domluvili jsme se, že převezmeme jejich činnost, protože Law Portalu už před rokem tak nějak ‚vymřeli‘ autoři,“ vysvětluje Gealfow.

Webová stránka Iurium má přispět ke zlepšení právního vzdělávání. „Chceme umožnit studentům, aby oni sami zlepšili své argumentační schopnosti tím, že něco napíšou. Třeba to některé i začne bavit a rozhodnou se pro akademickou kariéru. A pak samozřejmě budou vznikat popularizační články, které můžou přiblížit právo laikům. Odborné články zase mohou pomoci rozvířit akademickou debatu,“ je přesvědčený Gealfow. Spolu se svými kolegy plánuje vydání vybraných příspěvků přibližně dvakrát ročně i v podobě tištěného recenzovaného časopisu.

Interní členové redakční rady
David Baroš (šéfredaktor)
JUDr. Kamila Bubelová, Ph.D.
Lukáš Dořičák
JUDr. Kateřina Frumarová, Ph.D.
John A. Gealfow
Tomáš Grygar
JUDr. Jan Lasák, Ph.D. LL.M.
JUDr. PhDr. Robert Zbíral, Ph.D.
Externí členové redakční rady
JUDr. Vlastimil Göttinger, Ph.D.
prof. JUDr. Milana Hrušáková, CSc.
Mgr. Michal Rusnok
JUDr. Renata Šínová, Ph.D.
JUDr. Maxim Tomoszek, Ph.D.

Iurium má vlastní redakční radu složenou ze studentů a pedagogů olomoucké právnické fakulty. Jedním z nich je Kateřina Frumarová z katedry správního práva a finančního práva. „Spuštění nového odborného webu velice vítám. Cením si, že jde o studentskou iniciativu. Věřím, že možnost publikovat na tomto portále přispěje k většímu zájmu studentů o vědeckou činnost a umožní jim prezentovat výsledky svého odborného zájmu širší veřejnosti,“ říká Frumarová. Jejím hlavním úkolem, stejně jako kolegů, bude garantovat odbornou úroveň portálu. Redakční rada si zvolila za svého předsedu a zároveň šéfredaktora Iuria Davida Baroše, studenta 5. ročníku práv.

Nugis Finem spustil webovou stránku 15. února. Iurium je pouze jednou z aktivit tohoto spolku. Zatím nejviditelnějším projektem jsou online právní kurzy, známé pod zkratkou MOOC. Spolek funguje přes rok a jeho činnost podporuje nadace Hugo Grotius.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.