Standing ovation pro univerzitní sbor Ateneo za polárním kruhem

Ateneo za polárním kruhem.
Foto: archiv sboru
neděle 14. června 2015, 10:37 - Text: Milada Hronová

Studentský sbor Ateneo reprezentoval Univerzitu Palackého ve čtyřech evropských zemích.  Na počátku června dokázal navázat řadu zahraničních kontaktů a seznámit se s novými přístupy v oblasti řízení sboru. Při týdenním turné v Norsku a posledním koncertu za polárním kruhem, studenti sklidili dokonce pětinásobný potlesk ve stoje.

Studenti olomoucké univerzity ukončili cestou za polární kruh sérii čtyř zájezdů do evropských zemí, v nichž díky projektu Be2gether – Improving perception of European treasure zpěvem reprezentovali Univerzitu Palackého. Cílem projektu bylo vzájemné předávání kulturních hodnot, stejně jako navázání přátelství mezi národy.

„Předtím jsme koncertovali v Nizozemí, Turecku a Polsku,“ vyjmenoval sbormistr Atenea Pavel Režný z katedry hudební výchovy. Společně s norskými sbory nazkoušelo Ateneo podle něj i tradiční sámské zpěvy zvané jojky.

„Odměnou byl studentům vývar ze soba, který si Sámové dopřávají zvláště na svatbách. Připravili ho kuchaři z vyhlášených michelinských restaurací,“ dodal Režný.

Be2gether je součástí programu celoživotního vzdělávání. Projektu se účastnili turecká hotelová střední škola v Amasře, polská hudební škola z Koszalinu, nizozemská střední škola Scalda, zaměřená na gastronomii z regionu Zeeland a norská hudební konzervatoř Tromsø. Česko reprezentoval sbor Ateneo.

Smíšený pěvecký sbor Ateneo funguje od roku 2001 pod hlavičkou katedry hudební výchovy. Nyní se chystá na koncerty v maďarské Pécsi a na turné po Spojených státech. V současnosti má přibližně 55 členů prakticky ze všech fakult.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.