Výzva mediků: Poběžte s námi proti cukrovce!

Ilustrační foto z loňského Běhu proti diabetu: Martin Višňa
úterý 10. listopadu 2015, 11:04 - Text: Velena Mazochová

Nechat si změřit hladinu cukru v krvi, získat informace o prevenci a diagnostice cukrovky nebo si zaběhat olomouckými parky nabídne letošní osvětový a sportovní program, který při příležitosti letošního Světového dne diabetu připravili studenti lékařské fakulty. Série akcí pro olomouckou veřejnost odstartuje ve středu 11. listopadu v 15 hodin v kavárně Fontána ve Smetanových sadech.

Tým proškolených mediků a zdravotníků přivítá zájemce na několika stanovištích, kde si budou moci nechat změřit také krevní tlak, procento tělesného i viscerálního neboli útrobního tuku nebo spočítat index tělesné hmotnosti. „Oproti loňsku navíc přibude měření glykémie, které zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje. Chybět nebude ani stanoviště první pomoci, kde si návštěvníci vyzkouší kardiopulmonální resuscitaci a dozvědí se, jak pomoci diabetikovi,“ uvedla Milena Ličková z pořádající olomoucké pobočky studentské organizace IFMSA.

Připraveni budou také poradci z oblasti správné výživy, zdravého životního stylu a pohybu včetně nordic walking. Na otázky týkající se onemocnění cukrovkou bude odpovídat diabetolog při besedě v kavárně Fontána od 15.30.

Program vyvrcholí v 17 hodin zahájením Běhu proti diabetu, který medici pořádají již potřetí. „Odstartujeme jej společně s děkanem lékařské fakulty Milanem Kolářem a ve spolupráci s TJ Ligou stovkařů Olomouc,“ doplnila Ličková. Registrace se koná od 16 hodin u restaurace Fontána a na běžce čeká i malé občerstvení. Zájemci si mohou vybrat trať v délce pěti nebo jednoho kilometru.

IFMSA (International Federation of Medical Students Associations) zastřešuje 117 členských organizací s více než 1,2 miliónem studentů lékařství ze 101 zemí. Oficiálně je uznávána Organizací spojených národů a Světovou zdravotnickou organizací jako mezinárodní fórum studentů medicíny. Jejím základním posláním je prohloubit mezinárodní spolupráci mezi studenty medicíny s cílem zlepšit jejich schopnosti a dovednosti a přispět k povědomí o zásadních problémech zdraví celého světa. V České republice působí její pobočky při všech osmi českých a moravských lékařských fakultách - v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě a Olomouci.

Více informací ZDE.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.