Větrání míří na zimu do hor, v plánu jsou čarodějnice i Králický Sněžník

Pozvánka na zimní Větrání a ohlédnutí za výlety v letošním roce.
Repro plakát: Žurnál UP, fotogalerie: Martin Višňa
pondělí 28. prosince 2015, 07:24 - Text: Martin Višňa

Zimní spánek se turistické série Větrání, kterou pořádá tým webu Radost z pohybu, netýká. Na leden a únor jsou připraveny tři horské výšlapy, ještě před Silvestrem se příznivci turistiky mohou rozloučit s končícím rokem 2015 v kopcích Hanušovické vrchoviny.

Poslední letošní výlet povede ve středu 30. prosince z Velkých Losin do Hanušovic. Na patnácti kilometrech trasy si účastníci obhlédnou losinský zámek či známou ruční papírnu, ale také upomínky na čarodějnické procesy a několik krásných kostelíků v horských vesnicích po cestě. V Hanušovicích pak určitě dojde na přípitek mokem ze zdejšího pivovaru.

Nejhezčí zimní výlety

Během zimy se pak milovníci hor mohou těšit na tři výšlapy s horským průvodcem a studentem fakulty tělesné kultury Janem Kodlem. Poslední lednovou sobotu se půjde z Ovčárny k chatě Skřítek, v polovině února turisté zamíří na Smrk v Rychlebských horách a 27. února vystoupají na Králický Sněžník.

„Podle mě jde o tři nejhezčí zimní výlety, které jdou mimo hlavní turistické trasy a jsou skutečně na sněhu. Zájemci si budou moci vypůjčit sněžnice, program výletů navíc obohatíme o nějaké úkoly. Po každém Větrání bude možné strávit noc v chatě poblíž Starého Města při kytarách a svařáku,“ přiblížil plán Kodl.

Základní informace ke všem chystaným výletům jsou k dispozici na webu Radost z pohybu a na jeho facebookovém profilu, podrobnosti budou upřesněny vždy nejpozději čtrnáct dní před daným termínem. Výlety jsou zdarma, účastníci si hradí dopravu a občerstvení, v případě zájmu vypůjčení o vybavení může být vyžadován poplatek, o němž budou pořadatelé dané akce informovat.

Větrací statistika

Sérii pěších výletů Větrání pořádá tým webu Radost z pohybu, který vzniká na fakultě tělesné kultury, od roku 2014. Dosud se jich uskutečnilo dvacet, z toho čtrnáct s délkou tras přes 130 kilometrů během letošního roku. Celkem na výlety vyrazilo 160 turistů z pěti zemí, nejaktivnějšími „větrači“ jsou Lucie Šustková z pedagogické fakulty a Veronika Petřeková z přírodovědy, které mají shodně po sedmi zářezech.

Primát mezi výlety drží loňský podzimní výstup na Velký Kosíř, kterého se zúčastnilo 28 osob. Účastníci Větrání se ale podívali také třeba do Tovačova, Mladečských jeskyní, údolí řeky Bystřice, na Velehrad či Hřebečsko. 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.