Univerzita pořádá Měsíc čínské kultury. Letos jej věnuje tradiční čínské medicíně a kultuře čaje

Zítra začne Měsíc čínské kultury.
Foto: archiv Konfuciovy akademie UP
pondělí 19. října 2015, 15:00 - Text: Milada Hronová

Už zítra začne na Univerzitě Palackého Měsíc čínské kultury. Tradiční čínská medicína, ukázka masáže, informace o pěstování a zpracování čaje nebo cvičení tajči, to vše nabízí program, který pro akademickou obec i Olomoučany připravila Konfuciova akademie.

Za zajímavou považuje Lucie Laníková, ředitelka Konfuciovy akademie, výstavu o historii tradiční medicíny. Do Olomouce se ji podařilo získat díky spolupráci s Konfuciovou akademií tradiční čínské medicíny na London South Bank University ve Velké Británii. Ta expozici před dvěma lety vytvořila a Univerzitě Palackého poskytla všechny materiály.

 „Návštěvník se na výstavě seznámí jak s historií čínské medicíny, tak s léčebnými metodami, které jsou praktikovány v současnosti. Expozice čítá dvacet bannerů, které jsme přeložili do češtiny. Je instalována v univerzitní knihovně. V listopadu ji přesuneme i do prostor nových Teoretických ústavů lékařské fakulty,“ uvedla Lucie Laníková.

Součástí festivalu bude i přednáška o výživě.  O tom, jak a co jíst, promluví počátkem listopadu terapeutka a lektorka tradiční čínské medicíny Petra Uríková.  V měsíčním programu se návštěvníci budou moci setkat i s ukázkou čínské masáže nebo přednáškou věnovanou akupunkturním bodům. Na své si přijdou i zájemci o aktivní životní styl, organizátoři festivalu zahrnuli totiž do programu i cvičení tajči. Představí ho Čchen Šuang, čínská lektorka Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.

„Příznivci čaje by si rozhodně neměli nechat ujít blok věnovaný kultuře čaje. S přednáškou Cesta čaje přijedou na festival manželé Ulmovi, absolventi čajové školy v Pekingu. Ulmovi navštívili několik továren, kde se čaj zpracovává a budou hovořit i o místech, kde se pěstuje. Během setkání ukáží zájemcům také jak ho správně připravit,“ doplnila ředitelka Laníková.

Festival čínské kultury je určen široké veřejnosti, skončí 30. listopadu.

Konfuciova akademie na Univerzitě Palackého v Olomouci spadá do celosvětové sítě akademií, které mají své centrum v Pekingu. Jejich hlavním posláním je šíření čínské kultury a výuka čínského jazyka. Univerzita Palackého otevřela nedávno i pobočku Konfuciovy akademie v Praze.

Program ZDE


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.