Univerzita Palackého hostí významné světové hispanisty

Univerzita Palackého bude hostit nejvýznamnější hispanistické setkání tohoto roku v České republice.
Foto: Ivana Pustějovská
čtvrtek 5. května 2016, 14:00 - Text: Milada Hronová

Světově uznávaní hispanisté míří do Olomouce. Na Univerzitě Palackého se totiž chystá nejvýznamnější hispanistické setkání tohoto roku v České republice. Od pátku budou na univerzitní půdě debatovat o ztvárnění krajních prožitků, především v literatuře, filmu a divadle. Nejvýznamnějšími hosty jsou Saúl Sosnowski, argentinský literární kritik působící na University of Maryland ve Washingtonu, a americký profesor Brad Epps aktuálně vyučující na University of Cambridge.

Nositelem prestižního latinskoamerického setkání je už popáté Filozofická fakulta Univerzity Palackého. Jeho obsah každoročně střídá literární a lingvistické téma. Letos se konference účastní na třicet literátů z patnácti zemí světa. Se studenty španělské filologie a dalšími odborníky budou o možnostech ztvárnění krajních prožitků diskutovat i pedagogové a literáti z Mexika, Chile, Kanady, USA, Kamerunu a řady evropských institucí.

Doposud je znali pouze z učebnic a skript

„Asi stovka studentů bude mít jedinečnou možnost vidět a mluvit s těmi, o nichž se doposud jen učili. Saúl Sosnowski patří ke světové špičce v oboru. Je literárním kritikem světoznámých argentinských autorů Jorgeho Luise Borgese a Julia Cortázara. Zároveň se věnuje tématu židovské diaspory v Latinské Americe. Sosnowski patří jednoznačně k nejcitovanějším hispanistům vůbec,“ řekl Daniel Nemrava, proděkan filozofické fakulty. Také Brad Epps z prestižní britské Cambridge je podle hispanisty Nemravy světovou špičkou v oboru.

„Epps se zabývá literaturou s přesahem do filmu a v Olomouci bude hovořit o jihoamerické próze, odrážející téma násilí a represe. Má zkušenosti nejen z univerzity v Cambridge, ale i z univerzity v Harvardu, kde působil dvacet let,“ doplnil Daniel Nemrava.

Sdílet krajní prožitky prostřednictvím umění

Letošní konference s názvem Rozeznění zkušenosti. Možnosti ztvárnění krajního prožitku v literatuře, filmu a divadle má inspirovat k debatě o schopnosti umění zprostředkovat čtenáři či divákovi zkušenost se sebou samým, která je pro něj v běžném životě nedostupná.

„Společně budeme přemýšlet o tom, do jaké míry můžeme skrze vyprávěný příběh vystoupit z vlastního světa a cizí prožitek přetavit v prožitek soukromý. Umění nikdy není jednoznačným odrazem skutečnosti. Bude nás tedy zajímat, jak čtenářský nebo divácký zážitek ‚rozezní‘ naše osobní zkušenosti a obrazotvornost a dovolí nám domyslet umělecké dílo,“ popsala Markéta Riebová z katedry romanistiky.

Mezinárodní konference Rozeznění zkušenosti. Možnosti ztvárnění krajního prožitku v literatuře, filmu a divadle se uskuteční od 6. do 8. 5. v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Zahájení prestižního setkání bude v kapli Božího těla, v 10 hodin.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.