Hainova výstava ukazuje, jak a čím žil Hugo Haas v USA

Vernisáž výstavy HH USA 40-62.
Foto: Pavel Konečný
úterý 2. dubna 2013, 20:06 - Text: Pavel Konečný

Téměř dvě stovky lidí dnes zavítaly do Konviktu na vernisáž výstavy HH USA 40–62. Ta mapuje pobyt a tvorbu českého herce, režiséra a producenta židovského původu Hugo Haase ve Spojených státech.

„Asi nejcennější jsou vystavené dopisy, ty patří Památníku národního písemnictví,“ uvedl hlavní autor výstavy Milan Hain. Vše ostatní pochází z jeho sbírek. „Kupoval jsem to na aukcích nebo na eBay,“ vysvětlil Hain. Podotkl ale, že všechny vystavené exponáty jsou jen kopiemi originálů. Především proto, že výstava na chodbě v prvním patře je volně přístupná.

Expozice na 19 panelech chronologicky shrnuje divadelní i epizodní Haasovy role, stejně jako filmy, které tvořil sám s rozpočtem 85 tisíc dolarů, což byl na tehdejší dobu nízkorozpočtový film. Běžná produkce v Hollywoodu stála dvanáctkrát více. Panely plné plakátů a fotosek obohacují i Haasovy citáty, ukázky z dobového tisku nebo lodní lístek.

Během Hainova úvodního slova k výstavě došlo i na zvídavý dotaz z publika, kdy a kam se Haas vrátil. „Po návratu do Evropy žil asi jeden rok v Itálii a poté pět let ve Vídni, kde také zemřel,“ odpověděl Hain.

Výstavu o československé star první republiky připravoval intenzivně jeden měsíc. Pomáhali mu Lucie Zubková, Lucie Klevarová, Jan Jendřejek a Veronika Zýková, která otitulkovala ukázky z Haasových amerických filmů.

Výstavu, která potrvá do 30. dubna, obohatí v příštím týdnu i dvě přednášky a podle Haina je možná i komentovaná prohlídka.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.