Cenu Václava Černého získal Benjamin Hildenbrand z katedry romanistiky

Ocenění za překlad pro Benjamina Hildenbranda z filozofické fakulty.
Foto: Milada Hronová
sobota 9. července 2016, 07:30 - Text: Milada Hronová

Benjamin Hildenbrand z katedry romanistiky filozofické fakulty obdržel Cenu Václava Černého za rok 2015. Získal ji za francouzský překlad ukázky z knihy Jiřího Šulce Operace Bruneval. Sympatický Francouz z Lotrinska by rád jednou přeložil knihu celou.

Poprvé Benjamin Hildenbrand navštívil Česko jako student magisterského programu. Bylo to prostřednictvím programu Erasmus. Později zde našel i svou ženu a v České republice se trvale usadil. I když v současné době své doktorské studium francouzské literatury na Univerzitě Palackého přerušil, doufá, že jej brzy dokončí.

„O Ceně Václava Černého jsem se dozvěděl už při magisterském studiu ve Francii. Dnes z ní mám velkou radost. Překládání mě baví,“ řekl Benjamin Hildenbrand. Knihu Operace Brunevald si vybral záměrně. Její autor, Jiří Šulc, byl totiž v několika žebříčcích popularity určitou dobu vysoce hodnocen.

„Hledal jsem pro překlad něco aktuálního, moderního, něco, co doposud nikdo nepřekládal. Operace Bruneval je historický román a já kromě francouzštiny učím i na Slovanském gymnáziu dějepis,“ doplnil mladý Francouz.

Cenu Václava Černého vyhlašuje Zastupitelský úřad v Paříži. Je zaměřena na zájemce o český jazyk a českou kulturu. Václav Černý byl literární vědec, spisovatel, překladatel a filozof. Byl také odpůrce komunistického režimu a velký přítel Francie. Spolu s Václavem Havlem a Janem Patočkou inicioval vznik Charty 77.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.